Sıkça Sorulan Sorular

Aracınız çalındıysa kısa süre içerisinde en yakın polis karakolua şahsen başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru aşamasında aracın tüm belgelerini de kendinizde götürmeniz gerekecektir. Zira tutanakta araç ile ilgili bilgiler kayıt altına alınacaktır. 

Muayene hizmeti öncesi aşağıdaki sorgulamalar yapılır. Sorgulama sonucu borç çıktığı takdirde veya sistemsel bir sorun görüldüğü takdirde muayene işlemleri yapılamaz. Vergi borcu Trafik Para Cezası OGS/HGS geçiş ücreti cezası Trafik Sigortası

Bu bilgilerin kişiye özel nitelikte olması nedeniyle, şahsa ait araç kaydı ile ilgili bilgilerinin gizlilik koşulu altında tarafınıza verilmesi mümkün değildir. Araç üzerinde bir hak iddianız olması halinde, kanuni mercilere müracaat ederek hakkınızı aramanız uygun olacaktır. Ancak plakasorgulamasi.com adresinden plakadan isim sorgulama konusunu inceleyerek gerekli bilgileri elde edebilirsiniz. 

Bu bilgilerin kişiye özel nitelikte olması nedeniyle, şahsa ait adres ve telefon bilgilerinin gizlilik koşulu altında tarafınıza verilmesi mümkün değildir. Araç üzerinde bir hak iddianız olması halinde, kanuni mercilere müracaat ederek hakkınızı aramanız uygun olacaktır.

Son dönemlerde aracıma vurup kaçtı ile ilgili çok sayıda soru gelmektedir. Öncelikle kamera kayıtları elinizde var ise aracın plakasını muhakak almanız gerekiyor. Sonrasında size en yakın polis karakoluna giderek kanıtlar ile birlikte bilgi vermelisiniz. Karakol bir tutanak düzenleyerek tanzim edilmesini sağlayacaktır.  Aracın sahibini veya aracın adresini kendinizin online olarak öğrenmesi mümkün değildir. Adres tespiti ve karşı tarafa ulaşma işlemlerini karakol yetkilileri yapacaktır. 

Araç sahiplerine ait kimlik bilgilerinin kişiye özel bilgi niteliğinde olması nedeniyle, bu konuda internet ortamından bilgi verilmemektedir. Araç üzerinde bir hak iddianız olması halinde, kanuni mercilere müracaat ederek bilgi edinebilirsiniz. Fakat www.plakasorgulamasi.com ekranından plaka sprgulama kime ait hakkında detaylı açıklamalar yapılmıştır. Gerekli bilgileri alabilirsiniz. 

Ad ve/veya Soyad veya Ticari Unvan ihtiva eden Özel Plakalar, kayıt tescil tarihi itibariyle yıllık sürenin sona erdiği tarihte yürürlükte olan, memur maaş katsayısı x 100.000 + KDV (%18) şeklinde hesaplanmaktadır.
Kayıt tescil tarihi itibariyle yıllık süre sona erdikten sonra bir ay içinde plaka ücretini yatırmayanlar için Amme Alacakları Tahsili Hakkındaki Kanun hükümlerine göre aylık gecikme cezası uygulanmaktadır.    

Araç plakasının aktif olarak kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek için www.plakasorgulamasi.com ana sayfamızda bulunan form ekranındaki bilgileri doğru olarak doldurmanız gerekiyor. Kullanılan araç plakaları sisteme girildiğinde istediğinizbilgiler kısa sürede ekrana yansıyacaktır. Bu şekilde araç plakasının kullanılıp kullanılmadığını öğrenmiş olacaksınız. 

Ölüm veya yaralanma ile oluşan trafik kaza bilgileri Emniyet Genel Müdürlüğümüzce kayıt altına alınmakta, yalnız maddi hasarla sonuçlanan kazalar konusunda ise her hangi bir kayıt tutulmamaktadır. Bu kapsamdaki bilgiler kişiye özel nitelikte olduğundan elektronik ortamda veya dilekçeli olarak bilgi temini mümkün değildir. Ancak aracı satın almak üzere trafik kazası durumunu tespit etmek istemeniz halinde, aracın teknik incelemesini yaptırmak suretiyle sonuca ulaşmanız uygun olacaktır.
Yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazaları konusunda bilgi temin edilip edilmeyeceği konusunda ise Sigorta Bilgi Merkezine( TRAMER) müracaat etmeniz uygun olacaktır.

www.turkiye.gov.tr adresindeki “Araç Sorgulama” isimli ekrandan, araçların sahiplik bilgileri saklı kalmak kaydıyla, tescil, hak mahrumiyeti (rehin, haciz vb.) ve çalıntı bilgilerine ulaşılabilmektedir. Bunun yanında http://www.plakasorgulamasi.com ekranından da bilgiler alabilirsiniz. 

Araç sahipliğine dair bilgiler kişiye özel nitelikte olduğundan, herhangi bir mağduriyetinizi gidermek üzere bilgi teminine ihtiyaç duymanız halinde, adli makamlara (Mahkeme, Savcılık, İcra Müdürlükleri) müracaat etmeniz uygun olacağı gibi ayrıca www.turkiye.gov.tr adresindeki “Araç Sorgulama” isimli ekrandan, sahiplik bilgileri saklı kalmak kaydıyla araçların hak mahrumiyeti (rehin, haciz vb.) ve bazı tescil bilgilerine ulaşılabilmektedir.