Sıfır Araç Plaka İşlemleri

Sıfır km araç plaka işlemleri nelerdir, 0 km araç plakası nasıl çıkarılır, yeni araçlarda plaka işlemleri ve adım adım plaka çıkarma... Yeni aracınızı aldınız öncelikle içinizdeki heyecanı anlıyoruz. Gerçekten de harika bir duygudur. Ancak araç almak ile herşey bitmiyor. Bir takım bürokratik işlem ile karşı karşıyasınız.

0 km Araçların Plaka Çıkarma İşlemleri 

Yeni araçlara plaka almak için gerekli belgeler nelerdir? Plaka alımı için gerekli olan belgeler

---- Fatura ve faturayı düzenleyen bayiinin yetki belgesi,

---- Uygunluk belgesi,

---- Zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi,

---- Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödeme belgesi,

---- Şoförler odasından alınmakta olan araç tescil dosyası,

---- Nüfus cüzdanı, 

---- Sadece ÖTV’den muaf olan araçlar için; satın alınan aracın özelliklerine ve sahibinin kimlik bilgileri doğrultusunda doldurulmuş şoförler odasından temin edilen iki adet araç trafik tescil ve müracaat işlemi formu(EK-1),

---- Araç tüzel kişilik adına tescil edilecek ise şayet; ticaret sicil gazetesi, oda sicil kaydı ve imza beyanının ibraz edilmesi gerekmektedir.

---- Uygunluk belgesi ve matbu formalarının aslı ile diğer ibraz edilecek belgelerin aslı görünmek suretiyle fotokopi işlemi trafik tescil kuruluşları tarafından yapılmaktadır.

Yeni Kayıt Tescil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Trafik Tescil Şube’ye başvuru için randevu almanız gerekiyor.

---- Araç sahibi kendi şartlarına uyan randevu saati alındıktan sonra sayfanın çıktısı alınarak dosyasına ekler.

---- Kayıtlı olunan trafik tescil şubesine başvurarak gerekli belgeler de temin edildikten sonra yeni tescil işlemleriyle ilgilenen vezneye verilir.

Görevli aldığı belgelerden sonra tarafa plakanın bastırılması için ve ruhsatın teslim alınması için iki fiş vermektedir. Ruhsat için görevli, tarafa ruhsatı alacağı günü söylemektedir. Plaka basımı için Şoförler federasyonuna plaka basım için verilen belgeyi götürmek yeterlidir. Ruhsatın alınacağı gün plaka da hazırlanır, şubeden ruhsat Şoförler Federasyonu’ndan da plaka alınarak işlem tamamlanır.

Yeni Kayıt Tescil İşlemleri Nereden Yapılmaktadır?

Gerçek kişiler adına yeni kayıt tescil işlemleri alıcının kayıtlı yerleşim yerindeki adresinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunda, tüzel kişiler adına yen kayıt tescil işlemleri ise; ticaret sicil gazetesinde yayımlanmış merkez veya şubesinin bulunmakta olduğu yerdeki trafik tescil kuruluşundan yapılmaktadır. 

Tescil İşlemi Ne Zaman Yapılmaktadır?

Fatura tarihinden itibaren 3 ay içinde tescil işleminin yapılması gerekmektedir. Aksi olan durumda Karayolları Trafik Kanunu’nun 20/1-a maddesi gereğince cezai işlem uygulanmaktadır.

Sıfır KM Araç Plaka Çıkarma Ücreti Ne Kadar?

Plaka basım atölyesine çift plaka için 45 TL, tek plaka için 22.5 TL ücret ödenmesi zorunluluğu vardır. Ücret ödendikten sonra bir makbuz veriliyor ve yoğunluğa göre 10 dakika ile 1 saatlik bir bekleme süreniz olabiliyor. 

Süre tamamlandığında plaka çıkarma işlemlerini tamamlamış oluyorsunuz. Yeni bir plaka almak için toplam maliyet 45 TL, plaka için ve 20.5 TL, dosya masrafı için toplamda yaklaşık 65 TLgibi bir ücret ile yeni aracınızın plakasına sahip olmuş olacaksınız. 

Önemli Not: Sıfır(0) araç işlemleri kaç gün veya ne kadar sürer diye çok sayıda soru ile karşılaşmaktayız. Sıfır Araç Plaka İşlemleri sürecin uzaması ve belgelerin eksik olması durumunda maksimum 2 gün sürecektir. Normal şartlar altnında işlem 1 iş günü içerisinde bitecektir. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!