Plakadan Hasar Sorgulama

Plakadan hasar sorgulama nasıl yapılır, plaka ile tramer hasar kayıt bilgilerine ulaşmak mümkün mü ve plakadan araç hasar detayları ile ilgili herşey…  Tramer sorgulama sayfası aracılığı almayı düşündüğünüz aracın poliçe bilgilerini öğrenebilir, yine araç plaka sorgulama işlemiyle aracın daha önce ağır hasar alıp almadığı bilgilerine kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Bu sayfadan sizlere plakadan araç hasar sorgulama işlemini nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğini ve önemli olan detayları paylaşacağız.  Eskiden aracın hasarı ile ilgili detaylar tramer yani Trafik Merkezi aracılığı ile yapılabiliyordu. Ancak şuan Telefon operatörlerinin kısa mesaj hizmetleri ile yapılmaktadır.

Yukarıdaki telefon operatörlerinin kısa mesaj bölümüne bilgi almak istedikleri araç plaka bilgisini girerek  geçmiş döneme ait araç hasar kaydının olup olmadığını öğrenebiliyorlar.

Plakayı Yazın ( Örn; 33 KDV 40 ) > Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom fark etmeksizin 5664'e göndereceksiniz.

Turkcell, Avea, Vodafone ile anlaşmalı olarak devreye alınmış olan SMS projesi ile kişiler mesaj atarak arabalarının hasar geçmişlerini, mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını ve eğer bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumunu Turkcell, Türk Telekom, Vodafone “5664”e mesaj atarak sorgulayabilirler.

Plaka Hasar Sorgulama Ücretlendirme Bilgisi

5664 SMS sorgulama hizmeti ücretlidir. Ücretlendirmeler tüm operatörler için şu şekildedir:   ​

---- Hasar 6.00 TL

---- Tutanak 6.00 TL

---- Trafik 6.00 TL

---- Kasko 6.00 TL

---- Mağdur 6.00​ TL

Böylelikle tramer sorgulamasını yapmak istediğiniz aracın plakası değişmiş olsa bile hasar geçmişini öğrenebilirsiniz.

Plakadan Hasar Sorgulama Neden Önemlidir?

İçerisinde bulunduğumuz şartlar sıfır araç almak konusunda bizleri fazlasıyla zorlamaktadır. Bu sebeple örneğin 50 bin TL fiyatında boş bir sıfır araç almaktan ise 2 veya 3 yaşında 50 bin liraya düşük kilometreli hasarsız araç almak daha mantıklı gelir. Ancak 2. El araç alırken dikkat etmemiz gereken birçok konu bulunmaktadır.

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

---- Aracın hasarının olup olmadığını kısa mesaj ile öğrenin

---- Tramer kaydı olmasa bile aracın pert olabileceği olasılığını göz ardı etmeyin (Çok Önemli)

---- Otomobili tüm ayrıntıları ile inceleyin. Hatta satın almaya mümkünse bir otomobil tamircisiyle giderseniz çok daha iyi olur.

---- Ruhsattaki motor ve şase numaralarının aynı olup olmadığını kontrol edin. Otomobilin çalıntı olması halinde, paranızı geri alamadığınız gibi hukuki süreç sizi yoracaktır.

---- Otomobilin geçmişini araştırmayı ihmal etmeyin.

---- Alacağınız ikinci el aracı mutlaka denemeniz gerekiyor.

Yukarıdaki maddeler içerisinde hiç kuşkusuz en önemli konu araç hasar kayıt sorgulama işlemidir. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!