Plakadan Haciz Sorgulama

Plakadan haciz sorgulama, plaka ile hacizli araç öğrenme, aracımın üzerinde haciz işlemi var mı ve haciz sorgulama ile ilgili diğer tüm sorularınız... İkinci el araç piyasası içerisinde araç sorgulamalarına yönelik olarak en yoğun yapılan sorgulamalardan biri araç haciz sorgulama işlemleridir. Aracın üzerinden herhangi bir haciz işleminin olup olmadığını öğrenmek büyük önem taşır. Bu anlamda plaka uzmanlarımız araç haciz işlemleri ile ilgili detaylı bir araştırma yaparak sizleri bu konuda bilgilendirecek. Öncelikle araç üzerine konulan haciz nedir? Bu konuda açıklama yapalım. 

Araç Haciz Nedir?

Aracın plakasına veya araç sahibinin çeşitli borçlarından ötürü araç üzerinden bulunan hukuki maddi yaptırıma araç haciz işlemi denilmektedir. Yani halk dilinde aracın sahibinden borcu tahsil edebilmek için araç araç üzerinde ipotek konulmasıdır. Araç üzerine haciz konulduktan sonra araç satış işlemi kesinlikle gerçekleşmez. 

Hangi Sebeplerle Araca Haciz Konulur?

---- Araç sahibinin kişisel borçlarından ötürü,

---- Aracın banka kredisi ile alınması ve borcunun ödenmemesi,

---- Araç sahibinin devlete olan vergi borçlarından ötürü,

---- Araç trafik cezası, vergi ödemelerinin uzun süre yapılmaması,

---- Hukuka konu olacak bir borç tahsilinde, mahkeme kararı ile,

Yukarıda saymış olduğumuz nedenler günümüzde en çok araç haciz işlemlerini gerektirecek konular arasındadır. Tabi bunlara farklı maddeler de ekleyebiliriz. 

Aracıma Haciz Konulmuş Ne Olur?

Sitemizin uzmana sor kısmından plaka uzmanlarına en çok sorulan sorulardan biridir. Aracıma haciz konulmuş şimdi ne yapacağım. Öncelikle eğer haczin hangi sebeple konulduğunu biliyorsanız bunu kaldırmak için hemen ilgili birimlere başvuru yaparak haciz işleminin kaldırılmasını sağlayınız. Aksi halde Trafikte yapılacak bir denetlemete araç plakasından veya araç sahibi bilgisinden araç üzerindeki haciz tespit edilir ve araç trafik şube otoparkına çekilerek gerekli birimlere bilgi verilir.

Araç Haczi Nasıl Kaldırılır?

Aracınız üzerindeki haczin kaldırılması için öncelikle neden haciz konulduğunu bilmeniz gerekir. Sonrasında haciz konulmasını gerektiren durumu ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Diyelim ki banka kredi borcunuzdan ötürü tedbiri haciz konuldu. Bu durumda borç kapatıldıktan sonra aracınızın üzerindeki haciz de kalkar.

Önemli Not!!!: Sadece borcu ödemeniz hacizin kaldırılmasına neden olmaz. Trafik Şube müdürlüğüne bildirimde bulunmanız gerekmektedir. 

Plakadan Araç Haciz Sorgulama İnternetten Yapılabilir mi?

Plakadan araç haciz sorgulama işlemi bundan birkaç yıl önce internet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyordu. https://www.turkiye.gov.tr/arac-sorgulama ekranı kullanılarak araç sahibi, araç plakası ve araç üzerinden herhangi bir rehin veya haciz olup olmadığı bilgileri elde edilebiliyordu. Ancak sistem kişisel bilgilerin güvenliği açısından zafiyet vermesinden ötürü bu uygulamaya son verilmiştir. Yani anlayacağınız araç üzerindeki haciz işlemini internet üzerinden sorgulama şuan için mümkün değildir. Bu sorgulamanın yapılacağını bildiren kaynaklar ise kesinlikle doğru bilgi vermiyordur. 

Aracımda Haciz Var mı Nasıl Öğrenilir?

---- Aracınız üzerindeki haciz işlemini trafik şube müdürlüklerine şahsen başvuru yapma yolu ile öğrenebilirsiniz.

---- Bunun yanından kredi çekmiş olduğunuz bankaların müşteri hizmetleri yetkililerinden de aracınıza haciz konulup konulmadığınız öğrenmeniz mümkün olabilmektedir. 

Plakadan Rehinli Araç Bilgilerine de http://www.plakasorgulamasi.com/blog/plakadan-arac-rehin-sorgulama konumuzdan ulaşabilirsiniz. 

 

 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!