Plakadan Araç Rehin Sorgulama

Plakadan araç rehin sorgulama, ipotekli araç bilgisine ulaşma, aracın üzerinden rehin işlemi uygulanmış mı ve araç rehinine yönelik diğer detaylar... Araç üzerine konulmuş olan rehin işlemi birkaç sebeple olmaktadır.

Hiç ummadığınız anda trafikte seyir halinde iken yapılan rutin ruhsat kontrolerinde aracınızın rehinli olduğunu öğrenebilirsiniz. Araç üzerinde rehin işlemi varsa ve bu kontrollerde ortaya çıkmışsa araca derhal el konulur ve emniyetin garajına götürülerek haciz işlemi uygulaması yapılmaktadır.

Peki araç üzerine hangi sebeplerden ötürü İpotek konulur?

---- Araç için çekilen kredinin ödenmemesi durumunda,

---- Bankalardan alınan kişisel kredilerin ödenmemesi durumunda,

---- Devlet kurumlarına ödenmemiş Vergi, ipotek ve diğer borçların ödenmemesi

Durumlarından ötürü araç üzerine rehin uygulaması gerçekleştirilmektedir. 

Önemli Not: Diyelim ki bankadan araç kredisi çektiniz ve çektiğiniz krediye bağlı olarak aracınız üzerinde ipotek uygulandı. 2 yıl içerisinde kredi borcunuzu tamamen bitirdiğiniz. Ancak borcunuzu bitirseniz bile aracınızın üzerindeki rehin kalkmaz. Rehnin kalkması için bankadan brcu yoktur yazısını emniyete bildirmeniz gerekmektedir. 

Araç kredinizi ödediniz, gerekli bildirimleri yaptınız ve araç üzerinde rehnin olup olmadığını öğrenmek istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken plakadan ipotek sorgulama yaparak onine bilgi almanızdır. Aynı şekilde araç almayı planladığınızda alacağınız araç hakkında rehinli olup olmama durumunu öğrenmek için rehinli araç sorgulama işlemini yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu yazımızda rehinli araç sorgulama işleminin nasıl ve nereden yapıldığını ayrıntıları ile bulabileceksiniz.

Plakadan Araç Rehin Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka ile rehinli araç sorgulama işlemi E-Devlet platformu üzerinden yapılabilmektedir. Bu sistem üzerinde yer alan araç sorgulamaları seçeneği yardımıyla araçla ilgili sorgulamayı yapabiliyorsunuz.

Rehinli araç sorgulama işlemini yapabilmeniz için yazımızın sonunda bağlantı linki mevcuttur. Bu link sizi E-devlet kimlik bilgileri doğrulama sayfasına yönlendirir. Bu sayfada aşağıdaki görsel gibi olacaktır. Bu sayfada ok işareti ile gösterilen boşluklara TC kimlik numaranız ile birlikte E-Devlet şifrenizi yazarak sisteme giriş yapınız. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesine uğrayarak adınıza ait şifrenizi 4 TL karşılığında alabilirsiniz.

ARAÇ REHİN SORGULAMA İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!