Plakadan Araç Kilometre Sorgulama

Plakadan araç kilometre sorgulama nasıl yapılır, özellikle ikinci el araç alırken km öğrenme işlemini en sağlıklı şekilde nasıl yapabiliriz. Araç alım satımına yönelik kuşkusuz en önemli sorunların başında araç kilometresinin orjinal olup olmadığı gelmektedir. İkinci el araç alırken baktığımız en önemli kriterler içerisinde önem sıralamasına göre;

---- Aracın Hasarı Var mı?

---- Aracın Kilometresi Orjinal mi?

---- Araç Yorgun mu, Yıpranmış mı?

---- Araçta Parçe Değişikliği olmuş mu?

---- Aracın bakımları zamanında yapılmış mı?

Önem sıralamasında en ön sıralarda kilometre orjinal mi değil mi sorusu gelmektedir. Peki aracın kilometresinin orjinal olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz? Plaka uzmanlarımız sizin için bu konuyu derinlemesine araştırdı. İkinci el araç alırken mağdur olmamanız adına aracın kilometresini muhakkak öğrenmeye çalışın. Filo araçlarında kısa sürede uzun kilometreler yapılabildiği için araçların kilometresi ile oynanabilmektedir. Aracın kilometresine net olarak ulaşmak 2 Şekilde Mümkündür. Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi be TüvTürk sistemleri ile plakadan araç kilometre sorgulaması yapılabilmektedir. 

1) SBM Araç Kilometresi Öğrenme

Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi eski adı ile Tramer araç kilometresini öğrenebilmek adına mesajla sorgulama imkası sunmaktadır. T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı veri tabanı kullanılarak istediğimiz aracın kilometre ve hasar bilgilerine ulaşabiliyoruz.

Önemli Not: Turkcell, Turk Telekom veya Vodafone gibi operatörin kısa mesaj ekranından sorgulama yapılmkatadır. 5664 SMS sorgulama hizmeti ücretlidir. Ücretlendirmeler tüm operatörler için sorgulama başına 7 TL’ olarak hesaplanmaktadır. Sorgulama yapmak için PLAKAYI” yazarak 5664’e sms atmamız yeterlidir. Plaka harici başka bir bilgi yazmanıza gerek yoktur. Plaka bilgisini mesaj attıktan sonra telefonunuza aşağıdaki gibi bir mesaj gelecektir. 

2) TÜVTÜRK Araç Kilometre Sorgulama

Tüvtürk araç kilometre sorgulama işlemi diğer plakadan kilometre öğrenme işlemlerine göre daha eskidir. Ancak güvenilir bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Hepimizini bildiği gibi araçlar 2 yılda bir muayeneye alınmaktadır. Muayene sürecinde aracın tüm ayrıntıları kayıt altına alınmaktadır.

Örneğin 2017 yılının Ağustos ayında muayeneye girmiş bir araç 90.500 kilometre olaran kayıt altına alınmıştır. 2 yıl sonra tekrar muayeneye geridiği zaman benzer bir kilometre olması veya 90.500 kilometrenin altında bir kilometrede gösterilmesi aracın kilometresi ile oynandığı anlamına gelmektedir. Bu sebeple Tüvtürk oto kilometre sorgulama ekranı da plakadan araç km sorgulama açısından büyük önem taşımaktadır. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!