Plaka Tescil Sorgulama

Plaka tescil sorgulama nedir, plaka tahsis bilgileri, kişinin adına kayıtlı tescil edilmiş plakalar ve tescil diper plaka işlemleri... Ülkemizde üretimi gerçekleştirilen veya yurtdışında gelen araçların her biri şase numarası ile sisteme yüklenmekte ve satış aşamasında kişilerin adlarına tescil edilerek sisteme bilgiler yüklenmektedir. İkinci el veya sıfır araçlarda satış işlemi gerçekleştirildiğinde satışa ilgili tüm veriler elektronik Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) sistemine plaka tescili olarak entegre edilmektedir. 

Araç ve alıcı ile ilgili bilgilerin;

---- E - Devlet,

---- GİB( Gelirler İdaresi Başkanlığı),

---- EGM(Emniyet Genel Müdürlüğü),

ile bağlantılı sistemlerden doğruluğunun tespit edilmesi mtv borcunun olup olmadığı, trafik cezası, araç hasarı, HGS bilgileri ve diğer tüm detayların öğrenilmesi için tescil işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz sorgulamaların her biri tescil işlemindeki aksaklıklara mahal vermeyecek şekilde online olarak yapılmaktadır. 

Aracı alacak kişi, satılan araç ile ilgili tescile mani herhangi bir sorunun bulunmadığının anlaşılması durumunda, aracı alacak kişi ismine tescil işlemleri yapılarak, aracı satmakta olan bayi ise aracın yeni sahibine aracın tescil edildiğine dair geçici belgeyi göndermelidir.

Aracın satışını yapan bayiler otomatik sistemden plaka basım fişi alarak aracın tescil plakasını şoförler odasına müracaat ederek gereken işlemleri bitirdikten sonra söz konusu olan plakayı bastırmaktadır. Bu belgeler bir aylığına geçerlidir ve belgeler bulunduğunuz yerdeki her trafik tescil kurumundan alınabilir. 

Tescil Yapılacak Araçlar İçin Gerekli Belgeler

---- Fatura ve faturayı düzenleyen bayiinin yetki belgesi

---- Uygunluk adı verilen belge

---- TC kimlik numarası

---- Tescil ve Trafik belgesi

---- Zorunlu olan Mali Mesuliyet Sigortası

---- ÖTV ödeme belgesiNİN aslı

---- Şoförler Odası’ndan alınacak olan yeni kayıt dosyasıdır.

Belirtilen belgelerle trafik tescil şubelerine gidip başvurunuzu yaptıktan sonra plakanızı tescil ettirebilirsiniz. Bu tescil işlemi ardından kendi aracınız ya da bir başka araç için plaka tescil sorgulama nasıl yapılır?

Plaka Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka tescil sorgulama GİB, EGM ve E-Devlet Sistemlerinden Yapılabilmektedir. Aracı aktif olarak kullanılması yani aracın trafiğe çıkış işlemlerinin yapılmasından sonra olmaktadır. Sıfır araçlarda tescil işlemlerini oto sanayiler yani araç satışının olduğu mekanlar yaparken ikinci el araçlarda ise işlem aracı kişilerle ya da bireysel yapılıyor.

TESCİL SORGULAMAYI BURADAN YAPABİLİRSİNİZ!

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!