Kayıp Plaka Çıkarma İşlemleri

Kayıp plaka nasıl çıkarılır, kayıp plaka çıkarma işlemleri nelerdir, çalıntı plaka değiştirme ücreti ne kadar, plakam kayboldu ne yapmalıyım? Bu soruların her biri sitemiz plaka uzmanlarına yoğun bir şekilde sorulan sorular arasında yer alır. Şimdi sizlere adım adım kayıp plakayı nasıl tekrar çıkaracağınız ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

Plakanın Kaybolma Nedenleri

---- Plakanın Çalınması,

---- Plakanın Kaybedilmesi

---- Sel, Kar, Yağmurlu Havalarda Plakanın Düşmesi

---- Kaza esnasında kullanılamaz hale gelmesi

---- Kötü Yollarda düşmesi,

Yukarıda sayılı sebeplerden herhangi birinden ötürü araç plakasının kaybolması durumunda ilk yapmanız gereken şey ilgili birimlere dilekçe ile başvuruda bulunmanızdır. Eğer plakanız çalınmış ve kötü emellere sahip kişilerin eline geçmiş ise bildirim yapmamanız durumunda büyük bir ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Önemli Not: 2017 Yılında Sahte plaka kullanımı 5 bin 191 TL oranından bir cezaya tabi tutulmaktadır. Eğer çevrenizde bu şekilde plaka kullananlar var ise kendi güvenliğiniz açısından derhal ilgili emniyet birimlerine bildirimde bulunun.

Plaka Kayıp veya Çalıntı Durumlarında Plaka Yenileniyor

İlgili Madde: İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün 14/04/2016 tarihli talimatı ile Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 43. ve 44. Maddesinde yapılan değişiklik ve eklenen geçici madde ile Çalıntı Araç, Kayıp veya Çalıntı Tescil Plakalarında yapılan işlemler yeniden düzenlenmiştir.

     Buna göre tek tescil plakasının birisinin veya her ikisinin çalıntı olarak bildirilmesi durumunda;

     Polis veya Jandarma Asayiş birimlerince yazılı müracaatı alındıktan sonra çalıntı bilgisi girilerek, ilgili tescil birimince de yeni seri tescil plakası tahsis edilecektir. (Yani Yeni Plaka Verilecektir.) 

Örnek ile Açıklayalım: Diyelim ki 34 ABC 123 numaralı plakanızı çaldılar veya kaybettiniz Bu durumda 15 gün içerisine İl Trafik Şube Müdürlüklerine başvuruda bulunarak yeni plakanızı alacaksınız. Plakanın 1 veya 2 sinin de çalışmış olması fark etmez. Her iki durumda da plakanız yenilenecektir.

Kayıp Plaka Çıkartma İşlemleri Nelerdir?

---- Tek plaka çalıntı kaydı bulunan ya da iki plakası çalıntı yada kayıp olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması ve kolluk kuvvetlerinin meşgul edilmemesi için bildirimde bulunduğu plakanın 15 gün içinde tescil birimlerine müracaatları halinde yeni harf ve rakam grubu plaka ile değiştirilecektir.

Çok Önemli Madde

---- Aksi takdirde KTK 47/1-d (Taşıt güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymamak) hükmüne göre ceza uygulanacaktır. (Yani 15 gün içerisinde başvurmayan kişi yüklü bir ceza ile baş başa kalabilecektir.)

---- Bu süre içerisinde tescil plakalarını bulunduğuna ilişkin vatandaşlarımızın yazılı beyanı halinde plaka değişikliği yapılmaksızın sistemden çalıntı veya kayıp şerhi kaldırılacaktır.

---- Her iki tescil plakasının kayıp olarak bilindirilmesi durumunda; ilgili tescil birimince yazılı müracaatı alınarak yeni seri tescil plakası tahsis edilecektir.

---- İki Tescil plakasından tekinin kaybolması durumunda; ilgili tescil birimlerince yeni tescil plakası tahsis edilmeden araca ait diğer plakanın yenisinin çıkarılması sağlanacaktır. Ancak ikinci kez tek plaka kayıp müracaat halinde yeni seri tescil plakası tahsis edilecektir.

---- Mevzuat gereği bir adet tescil plakası bulunan (motosiklet, yarı römork vb) araca ait plakanın kayıp olması durumunda; ilgili tescil birimince yazılı müracaatı alınarak yeni seri tescil plakası tahsis edilecektir.

Bu aşamada trafik müdürlüğünün isteyeceği belgeler aşağıdadır.

•             Nüfus cüzdanı aslı ya da nüfus cüzdanı fotokopisi

•             Trafik Tescil Belgesi

•             Zorunlu trafik sigortası fotokopisi

•             Tescil dosyası

 

 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!