Geçici Plaka İşlemleri

Geçici plaka nedir, geçici plaka nasıl alınır, geçici plaka kullanım süresi ne kadar ve geçici plakalar kimler tarafından kullanılabilir. Trafik şube müdürlüklerince belli süreliğine kullanım imkanı verilen ve bu süre sonunda;

---- Geçici kullanım süresi uzatılan,

---- Yeni geçici belge çıkarılan,

---- Yerine asıl plakanın çıkarıldığı belgelere geçici plaka denilmektedir. 

Diğer bir Tanım ile

Geçici plaka: Motorlu taşıtların trafiğe çıkabilmesi için kısa bir süre için verilen ve asıl plaka düzenlene kadar kullanacağınız plaka yerine geçmektedir. 

Henüz tescil işlemi gerçekleştirilmemiş araçların trafiğe çıkması yasak olduğundan, bu şekilde geçici süreliğine işlem tesis edilmektedir. Geçici plakalar işlemin süresine göre Haftalık, aylık ya da günlük olarak verilebilmektedir. 

Önemli Not: Yurt dışına gidecek olan araçlar veya ülkemize gelecek olan araçlar için de geçici plakalar çıkarılabilmektedir. Yurtdışında aklma süresine göre 3 aya kadar plakanın kullanımına izin verilmektedir. 

Geçici Plakalar karton üzerine basılmaktadı. G harfi ile ifade edilmektedir. Sarı zeminde olan plakalar, geçici kullanımı belirtirler. Geçici plaka da olsa, her aracın plakalı bir şekilde trafiğe çıkması gerekmektedir.

Geçici Plaka Neden Verilir?

Araçların tescil işlemleri bitmeden trafiğe çıkabilmeleri için geçici plaka verilir. Bayilerin test araçları ve olağanüstü durumlar halinde ülkeye giriş yapan sığınmacıların araçlarına da geçici plaka verilmektedir. Geçici plaka dünyanın her yerinde kullanılır ve aracın asıl plakası geldiğinde geçerliliğini yitirir.

Geçici Plaka Nereden Alınır?

6 günden 1 yıla kadar geçerli olan geçici plakalar, daha uzun süre kullanılmaz. Geçici plaka almak için gerekli belgeler ile birlikte herhangi bir trafik tescil kuruluşuna başvuru yapmanız gerekmektedir. Geçici plaka başvurusu esnasından birçok belge talep edilmektedir. Aşağıda araç sınıflarına göre talep edilen belgeler çıkarılmıştır. 

Geçici Plaka Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

A tipi geçici plaka yani 1 senelik olarak düzenlenen plakaların test araçları ve gümrük sarış yerlerinde kullanılanlarına verilecek olan çeşitleridir. Bunun için gerekli belgeler:

---- Dilekçe,

---- Harç makbuzu,

---- Yeterlilik merkezi,

---- Aracın garantisi,

---- Sigorta poliçesi,

---- Oda kayıt belgesi,

---- Şoförler odası geçici plaka,

---- EK/10-B belgesi.

B tipi geçici plakalar için de, 30 günlük olarak düzenlenecek olan B tipi geçici plaka belgesi farklılık göstermektedir.

---- Dilekçe,

---- Yol belgesi için sigorta poliçesi,

---- Maliye harcı,

---- Taşıt alım vergisi,

---- Araç teknik muayene belgesi,

---- İmza sirküsü,

---- Araç faturası,

---- Sürücü ehliyet fotokopisi,

Daha kısa süreli olan C tipi geçici plaka belgesi ise 1 ve 6 günlük süreler verilmektedir. Aracın satıldığı yerden, tescil edileceği yere gidene kadar verilen plakalar için;

---- Dilekçe,

---- Harç makbuzu,

---- Araç faturası,

---- Araç uygunluk belgesi

---- ÖTV ödendi belgesi,

---- Sürücü belgesi,

---- Araç sigorta belgesi,

---- Şoförler odasından EK 10-A belgesi ve geçici plaka.

Çekme Belgesi Olan Araçlar için de:

---- Dilekçe,

---- Harç makbuzu,

---- Sürü belgesi,

---- Tescil belgesi,

---- EK/10-A belgesi

Geçici Plaka Ücretleri Ne Kadar?

Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmelik hükümlerine göre verilen belgelerden olan:

---- A sınıfı trafik belgesi 2,275,40 TL,

---- A Sınıfı Dışındaki araçlarda 225,55 TL olarak revize edilmiştir. Karayolu uygunluk belgesi verilmeyen araçlara verilen izin belgelerinden 251,10 TL geçici plaka harç ücreti tahsil edilmektedir. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!