Boş Plaka Sorgulama

Boş plaka sorgulama, boşta bulunan plaka öğrenme ekranından almak istediğiniz plaka ile ilgili kullanılıp kullanılmadığı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Araç kullananların önemli bir bölümü plakalarının özel olmasını isterler. Özel plakadan kasıt isim-soyisim baş harfleri, takım, siyasi parti anımsatan harfler veya kişiler için özel anlam ifade etmekte olan harf ve rakamlardan oluşabilmektedir.

Yani biri için çok özel olabilecek bir plaka sizin için hiç bir anlam ifade etmeyebilir. Normal şartlar altında araç değişiminde veya sıfır bir araç alımı aşamasında trafik şube müdürlüklerine gidilerek yeni plaka çıkarma işlemlerine göre istemeleri halinde özel plaka çıkarabilmektedirler. Aşağıda sıfır araç plakası çıkarma işlemleri verilmiştir.

Sıfır km araç plaka çıkarma işlemleri

Sıfır araç aldıktan sonra plaka çıkarmak için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekmektedir. 

---- Aracı aldığınıza dair fatura ve faturayı düzenleyen bayiinin yetki belgesi,

---- Araç kullanım uygunluk belgesi,

---- Zorunlu trafik sigortası poliçe bilgisi,

---- Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödeme belgesi,

---- Şoförler odasından alacağınız araç tescil dosyası,

---- Nüfus cüzdanı aslı ve bir fotokopisi,

---- İki adet araç trafik tescil ve müracaat işlemi formu(EK-1),

---- Araç tüzel kişilik adına tescil edilecek ise şayet; ticaret sicil gazetesi, oda sicil kaydı ve imza beyanının ibraz edilmesi gerekmektedir.

---- Uygunluk belgesi ve matbu formalarının aslı ile diğer ibraz edilecek belgelerin aslı görünmek suretiyle fotokopi işlemi trafik tescil kuruluşları tarafından yapılmaktadır.

Yukarıdaki işlemler rutin olarak yapılan işlemler olup bunun için ekstra bir ücret talep edilmemektedir. Ancak diyelim ki sıradaki plakayı değil de isim ve soyisminizin baş harflerinin olduğu plakayı almak istiyorsunuz. Bu işlem için özel plakanın önemine göre 250 TL ile 5.000 TL arasında değişen meblağlarda ücreti banka hesabına yatırmanız isteniyor. Bu makbuz ile trafik şube müdürlüğüne giderek artık özel plakanızı aracınız için kullanabilirsiniz. 

Boş Plaka Nasıl Öğrenilir?

Plakanın boşta olup olmadığını öğrenmek artık çok kolay plakasorgulamasi.com sitemizin anasayfasında bulunan modülden istediğiniz plakayı sisteme girerek şuan kullanılıp kullanılmadığı bilgisine kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz. İzmir, Ankara, Konya, İstanbul, Konya, Adana, Diyarbakır, Mersin, Malatya, Şanlıurfa, Kocaeli, Antalya, Bursa, Van, Kayseri, Sakarya, Aydın, Eskişehir, Yalova gibi illerimiz boş plakaların en çok sorgulandığı ve rağbet gördüğü illerimiz arasında yer almaktadır. Özel Plakaları şahıslardan almak isteyenlere yöneli detaylı bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

Şahıslardan Alınan Özel Plaka Fiyat Aralıkları

Şahıslardan alınan özel plaka fiyat aralıklarında belli bir standart olmadığını belirtmek isteriz. Örneğin 35 GS… 34 AKP …. 34 FB  01 BJK… 35 MHP… 21 CHP…. gibi parti ve takımların oluşturmuş olduğu plakaların bu yıl için 5 ile 50.000 TL arasında değişen fiyatlar aralıklarında alıcı bulmaktadır. 

İllere Göre En Pahalı Plakalar

---- 34 İSTANBUL

----06 ANKARA

---- 35 İZMİR

---- 16 BURSA

---- 01 ADANA

---- 07 ANTALYA

---- 33 MERSİN

---- 21 DİYARBAKIR

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!